

Trwałość projektu „PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych” oraz Instytucjonalna gotowość podmiotu do świadczenia usług (realizacja zasady trwałości projektu pn. „PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych”)
Zadanie 8: Placówki wsparcia dziennego – prowadzona w formie pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawcę -ZHP
Z dniem 31 marca 2022 r. zakończyła się realizacja projektu “PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych” w ramach konkursu
nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/18 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 Osi priorytetowej IX Włączenie społeczne, Działania IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, Poddziałania IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne, nr projektu RPLD.09.02.01-10-B059/18.
W ramach zapewnienia trwałości projektu Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka/ Komenda Hufca Piotrków Trybunalski ogłasza gotowość do świadczenia usług Placówek wsparcia dziennego na okres co najmniej 3 lat.
Świetlica Podwórkowa „Cztery pory roku” powstała z inicjatywy hufca ZHP Piotrków Trybunalski w ramach projektu partnerskiego PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Społecznych dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, RPO WŁ 2014-2020. Jest odpowiedzią na potrzeby czterech gmin naszego powiatu: Grabica, Moszczenica, Sulejów oraz Wolbórz. Nie mniej jednak w zajęciach może brać udział młodzież z całego terenu powiatu piotrkowskiego.
Celem zadania nr 8 w projekcie (utworzenie świetlicy) jest zwiększenie i poprawa dostępności do usług społecznych, w tym placówek wsparcia dziennego w formie pracy podwórkowej dla 120 dzieci na terenie powiatu piotrkowskiego.
Siedziba świetlicy mieści się w hufcu, tj. przy ul. Sienkiewicza 7 w Piotrkowie Trybunalskim, a oddziały funkcjonują na terenie wspomnianych gmin. W każdym z oddziałów jest po 30 miejsc (2 grupy po 15 osób, odpowiednio w wieku 6-10 lat oraz 11-18 lat). Poszczególne grupy odbywają zajęcia 2 razy w tygodniu (poniedziałek/środa lub wtorek/czwartek, w godzinach 16.00-19.00 – z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) oraz w jedną sobotę w miesiącu. Dodatkowo każda grupa raz na kwartał bierze udział w jednej całodniowej (soboty) wycieczce rozwijającej kompetencje kluczowe realizowane przez świetlicę:
- Porozumiewanie się w języku ojczystym
- Umiejętność uczenia się
- Kompetencje społeczne i obywatelskie
- Świadomość i ekspresja kulturalna
Same kompetencje są też realizowane podczas spotkań ze specjalistami (każda grupa raz w tygodniu) oraz w trakcie bieżącej pracy z wychowawcami i wolontariuszami.
Jako placówka wsparcia dziennego, świetlica realizuje model pracy animacyjno-socjoterapeutyczny z pracą podwórkową, organizuje czas wolny poprzez zajęcia metodą harcerską, wspiera postępy w nauce u dzieci i młodzieży. Podstawową metodą pracy jest praca małych grup, co przynosi wymierne efekty wychowawcze oraz pozwala na większą indywidualizację pracy. Duża część zajęć odbywa się w terenie .
Wartość projektu/zadania nr 8: 6 629 393,44/1 329 549,00 PLN
Wartość dofinansowania projektu/zadania nr 8: 5 965 794,14/1 193 037,00 PLN
Ogółem o projekcie
Celem głównym projektu jest rozwój, a ty samym zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych, poprzez utworzenie i prowadzenie na terenie powiatu piotrkowskiego miejsc świadczenia usług społecznych w formie: usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla mieszkańców gmin Grabica, Sulejów, Wolbórz i Moszczenica, specjalistycznych usług opiekuńczych dla mieszkańców gminy Sulejów, 2 świetlic środowiskowych dla mieszkańców gminy Sulejów , klubu seniora dla mieszkańców gminy Grabica (KS), mieszkań wspomaganych, wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego , świetlic podwórkowych oraz doradztwa specjalistycznego dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego. Dobór usług społecznych oprze się o Indywidualną Ścieżkę Wsparcia, tak by w jak największym stopniu były dostosowane do potrzeb poszczególnych osób. Zgodnie z celami szczegół. RPO WŁ na lata 2014-2020 oraz zapisami SzOP RPO WŁ 2014-2020, działania podejmowane w ramach projektu przyczynią się do ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego osób niesamodzielnych z niepełnosprawnością, dzieci i młodzież do 18 r.ż. oraz ich otoczenia, poprzez wzrost liczby miejsc świadczenia usług społecznych oraz wsparcie otoczenia osób niesamodzielnych.
Planowanym efektem realizacji projektu na terenie powiatu piotrkowskiego jest powstanie dwóch obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz objęcie 65 osób szkoleniami/doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych.
PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych tworzy partnerstwo 4 samorządów gminnych, 2 organizacji pozarządowych, liderem projektu jest Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim.
Partnerami projektu są :
1. Lider Projektu – Powiat Piotrkowski / Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim.
2. Partner projektu:
Partner 1 – Fundacja ,,Alter Med.” Centrum Pomocy – Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień;
Partner 2 – Gmina Sulejów / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulejowie;
Partner 3 – Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka/ Komenda Hufca Piotrków Trybunalski;
Partner 4 – Gmina Wolbórz / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolborzu;
Partner 5 – Gmina Moszczenica / Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy;
Partner 6 – Gmina Grabica/ Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grabicy;
Realizowane zadania obejmują:
Zadanie nr 1 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania – Gm. Wolbórz
Zadanie nr 2 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania-Gm. Moszczenica.
Zadanie nr 3 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania- Gm. Grabica.
Zadanie nr 4 – Klub Seniora-Gm. Grabica.
Zadanie nr 5 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania-Gm. Sulejów.
Zadanie nr 6 – Usługi opiekuńcze specjalistyczne (SUO) – Gm. Sulejów.
Zadanie nr 7 – Placówka wsparcia dziennego – świetlica środowiskowa (ŚŚ)-ZHP
Zadanie nr 8 – Placówki wsparcia dziennego – prowadzona w formie pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawcę -ZHP.
Zadanie nr 9 – Mieszkania wspomagane wspierane – ALTERMED
Zadanie nr 10 – Poradnictwo merytoryczne dla opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych – ALTERMED
Zadanie nr 11 – Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego – PCPR
Projekt będzie realizowany od 2019-04-01 do 2022-03-31